Uncategorized

Jaki serwer dla małej i średniej firmy?

Obecnie żadna firma, nawet mała, nie może funkcjonować bez komputerów, Internetu i usług online. Sprawna komunikacja i korzystanie z zasobów cyfrowych wymagają jednak dobrego serwera. Jaka maszyna będzie odpowiednia dla małej i  średniej firmy?

Zakup serwera nie jest małym wydatkiem, a często potrzebne są naprawdę dobrej klasy maszyny na potrzeby przedsiębiorstw. Na szczęście nie zawsze warto kupować serwer, łatwiej go wynająć. Wtedy mamy pewność, że serwer pracuje w odpowiednich warunkach i ma zapewnioną odpowiednią infrastrukturę.

Jakie usługi świadczą serwery?

Bez serwera trudno sobie wyobrazić funkcjonowanie firmy, szczególnie nowoczesnej, korzystającej z najnowszej technologii. Serwery mogą zapewniać dostęp do różnych zasobów informatycznych, umożliwiają obsługę poczty firmowej i uruchomienie wewnętrznej komunikacji online (intranet), pozwalają zarządzać bazami danych, drukarkami itd. Dzięki serwerowi można przechowywać ważne dane online. To z jednej strony zwiększa ich bezpieczeństwo, a z drugiej – umożliwia do nich dostęp bez względu na to, gdzie w danej chwili znajduje się pracownik (oczywiście musi on mieć dostęp do Internetu).

Jaki serwer dla firmy?

Nie jest bez znaczenia to, jaki serwer dla firmy zostanie wybrany. To ważna decyzja, bo może wpłynąć na funkcjonowanie całej lub dużej części infrastruktury informatycznej w przedsiębiorstwie. Jaki zatem serwer dla firmy? To oczywiście zależy od potrzeb przedsiębiorcy i jego pracowników. Dla najbardziej wymagających najlepszy będzie serwer dedykowany. Taka maszyna pozostaje w dyspozycji tylko jednego klienta, a do tego może zostać skonfigurowana według jego potrzeb. Innym, ale nieco mniej wymagającym rozwiązaniem, jest serwer VPN. To duże możliwości konfiguracyjne i duża wydajność, ale maszyna jest dzielona z innymi użytkownikami.

Czy zawsze potrzebny jest serwer dedykowany?

Co jednak w przypadku najmniejszych firm? Co w przypadku firm jednoosobowych? To zależy oczywiście od branży, ale często wystarczają najprostsze opcje hostingowe. W wielu przypadkach chodzi przecież o uruchomienie małej wizytówki firmowej i poczty e-mail. Serwer wirtualny w postaci hostingu współdzielonego powinien wystarczyć. Nie trzeba wtedy w ogóle zajmować się jego konfiguracją, od razu można używać hostingu.

Współczesny biznes nie może się obyć bez Internetu i chociaż najprostszych narzędzi cyfrowych. Duże firmy potrzebują jednak więcej i dla nich posiadanie serwera na wyłączność jest wręcz koniecznością. Warto o tym pamiętać, szukając rozwiązań hostingowych.